تهیه شده توسط : marzi..bonyani تاریخ انتشار: 1399/09/12

یوگا چیست؟ فواید باور نکردنی یوگا برای سلامتی

یوگا برای آرامش

 

 

یوگا برای آرامش
 

 

 

به یاد داشته باشید که وقتی برای آرزویی خوب تلاش کنید خداوند شما را هدایت می کند و شما را برای آن تلاش ارزنده بر می انگیزد.

سخنان پاراماهانسا یوگاناندا

 

 

یوگا چیست؟

از هر تمرین کننده یوگا بخواهید فواید یوگا را تعریف کند، به احتمال زیاد می توانید تعداد بی شماری از پاسخ ها را دریافت کنید. برای برخی، یوگا راهی برای داشتن احساس خوب در بدن آنها است، برای دیگری، یک عمل معنوی است و برای بسیاری، یک روش زندگی است؛ اما صرف نظر از رویکرد شما، یوگا می تواند به تغییر و کشف الگوهای عادت زندگیتان یا ناخودآگاه شما کمک کند.

تاثیرات یوگا برای ایجاد عادت های خوب، نظیر نظم و انضباط کمک می کند، همچنین راهی برای توانمندسازی شما در انتخاب های آگاهانه برای زندگی سالم و تحقق بخش است. امروزه، بسیاری موافق هستند که کلمه یوج که  یوگا از آن نشأت گرفته است، به حالات داخلی بیشتر مانند وضوح، صلح و خوشبختی اشاره دارد.

امروز، ما در موقعیتی بی نظیر هستیم که یوگا را  با  مکان های مختلف می توانیم تمرین کنیم، مانند: استودیوها، سالن های بدن سازی، مدارس و اماکن در فضای باز.

با داشتن راه های زیادی برای ارتباط با یوگا، شما در موقعیت عالی هستید تا تمرین خود را از امروز شروع یا تقویت کنید و متناسب با آن به بهترین نحو از سلامت و رفاه خود استفاده کنید. یوگا یک عمل با  سابقهٔ طولانی  است که ریشه در آموزش ابزارها و بنیادها برای توانمندسازی خود دارد و هر کسی می تواند شروع به تمرین یوگا کند.

 


سوالاتی که در محتوای یوگا پاسخ خواهیم داد:

enlightenedیوگا چیست؟

enlightenedتاریخچه یوگا چیست؟

enlightenedفواید و مزایای یوگا چیست؟

enlightenedوسایل یوگا چیست؟

enlightenedپیشرفت های ذهنی با یوگا چیست؟

enlightenedفواید یوگا برای زنان باردار چیست؟

enlightenedآرامش درون با یوگا چگونه میسر می شود؟


 

تاریخچه یوگا

 نوشته های اولیه در مورد یوگا روی برگ های شکنندهٔ درخت نخل رونویسی شد که به راحتی آسیب دیده، نابود یا از بین رفتند. پیشرفت یوگا را می توان به بیش از 5000 سال پیش پی برد، اما برخی محققان فکر می کنند که یوگا ممکن است قدمت 10 هزار ساله، داشته باشد.

آغاز یوگا بیش از 5000 سال پیش توسط تمدن هندوی، سارسواتی در شمال هند توسعهٔ یافته است. کلمه یوگا برای اولین بار در قدیمی ترین متون مقدس، ریگ ودا ذکر شده است. وداها مجموعه ای از متونی بود که شامل آهنگ ها، مانتراها و آیین هایی بود که توسط برهمن، کاهنان ودایی مورد استفاده قرار می گرفت. یوگا به آهستگی توسط برهمن ها و ریشی ها (بینندگان عارف) که شیوه ها و عقاید خود را در فراز و نشیب ها مستند ساختند، ساخته شد. اثری عظیم که حاوی بیش از 200 کتاب مقدس است و مشهورترین کتاب مقدس Yogic Bhagavad-Gîtâ است. اوپانیشادها ایده ای از فداکاری آیینی را از وداها گرفتند و آن را درونی ساختند و آموزش قربانی نفس را با خودشناسی، عمل (یوگا کارما ) و خرد (جانا یوگا) آموزش دادند.

 

یوگا چیست؟
 

 

چرا باید یوگا را تمرین کنید؟

 ما در فرهنگی زندگی می کنیم که ذهن و سیستم عصبی ما به طور مداوم تحریک می شود. تاثیرات ورزش یوگا فضایی را فراهم می کند تا ذهن شما آرام تر شود و حس تعادل را بازیابی کند. یوگا بجز کمک به ذهن فواید جسمی نیز دارد و به بدن شما کمک می کند، مانند:

 1. انعطاف پذیری
 2. استحکام و قدرت
 3. تحرک
 4. تعادل

 

فواید یوگا چیست؟

در حین یوگا، بدن شما طیف کاملی و متنوع حرکت ها را تجربه، می کند که می تواند دردهای ناشی از تنش یا عادت های بد خلقی را خنثی کند. فواید یوگا از بین بردن استرس و بدست آوردن آرامش است و همچنین به شما کمک می کند از بدن خودتان آگاه شوید و عدم تعادل ها را برطرف کنید.

یکی از فواید یوگا این است که به استرس کمک می کند. تجمع استرس می تواند باعث شود که سیستم عصبی شما همیشه دچار نقصان شود، خوابیدن و تمرکز را دشوار می کند. تمرینات تنفسی که در طول یوگا تمرین می کنید می تواند به کاهش ضربان قلب شما کمک کند و سیستم عصبی شما را به حالت آرامش تبدیل کند. همچنین باعث خواب بهتر و افزایش تمرکز می شود. برای افراد با پیشینهٔ معنوی تر، اثرات تمرین فراتر از بدن جسمی و خارج از تشک شروع می شود. فواید یوگا می تواند این باشد که شما را به ارتباط عمیق تری با احساس هدف و آگاهی از زندگی در زمان حال کمک می کند. وقتی سفر خود را با یوگا شروع می کنید، از تمرین خارج می شوید و به حس های عمیقی دست می یابید.

 


 

 

چه انتظاری از کلاس یوگا دارید؟

برای چند ماه اول تمرین خود یک هدف درست کنید تا یک تا دو کلاس در هفته، انجام دهید. با این قوام، از نکات و جریان کلاس بیشتر آشنا می شود. شما متوجه مزایای جسمی و روحی تمرین خواهید شد.

طول معمولی یک کلاس 60، 75 یا 90 دقیقه است. معلم شما را با تنفس و حرکت بدن خود به سمت نکات متمرکزتر می رود.

کلاس های یوگا با چند دقیقه، دراز کشیدن روی پشت با چشمان بسته همراه با یک موسیقی بی کلام شروع و پایان می پذیرد. وقت آن است که بدن و تنفس شما کاملاً آرام شود. Namaste کلمه تشکر و قدردانی از تشکر از معلم و دانش آموزان برای آمدن به تمرین است.

 

مراحل بعدی تعهد به یوگا چیست؟

همچنان که به تمرین خود  ادامه، می دهید، ببینید آیا می توانید بین روزهای یوگا و روزهای غیر یوگا تفاوت قائل شوید. روی موارد مثبت تمرکز کنید، مانند احساس آرامش یا افزایش انرژی و خلق و خوی بهتر. هر تجربه مثبتی که شما با حضور در کلاس ها را دارید، تعهد و  دوباره بازگشت  به کلاس را آسان تر می کند.تاثیرات ورزش یوگا را بعد از چندین جلسه خواهید دید.

شما می خواهید مزایایی که مشاهده کرده اید دوام داشته باشد تا  هر روز مانند یک روز یوگا باشد. اگر در عمل خود احساس اطمینان دارید، ممکن است زمان شروع یک تمرین یوگا خانگی باشد. مهم نیست که چقدر کوتاه یا ساده باشد، یک تمرین معمولی  روزانه، باعث  ایجاد تغییرات جسمی و روحی است که شما مزایای یوگا را به صورت مداوم خواهید دید.

 

 

فواید و مزایای یوگا

 

 

مزایای تمرین یوگا چیست؟

 1. حواس پرتی کمتر
 2. حرکت با نفس
 3. ماندن در بخش هایی از عمل که شما شخصاً به چالش کشیده اید
 4. ترکیب کردن نکات مفید برای رفاه شما
 5. اتصال به شهود
 6.  عادات خواب با کیفیت بهتر و سطح انرژی افزایش یافته یا پایدار
 7.   نوسانات تعادل وزن کمتر
 8. برخی از یوگی های  پیشرفته، اکثر  اوقات در  خانه، تمرین  می کنند. برخی دیگر تعادل بیشتری بین تمرین خانگی و کلاس های گروه عمومی حفظ می کنند. این موضوع به ترجیح شخصی شما تبدیل می شود. تمرکز خود را در تمرین خود در طول روز احضار کنید. این کار را در محل کار، در خانه با  عزیزان و یا در سرگرمی ها و ورزش های دیگر انجام دهید.
 9. توجه کنید که چه چیزی باعث آرامش شما در طول روز و همچنین واکنش های عادت  شدهٔ شما  نسبت به محرک ها می شود. از این آگاهی استفاده کنید تا به شما در انتخاب رفتار مناسب تری کمک کند. بعد از اینکه ساعت ها تمرین کردید و راه هایی برای اتصال به تمرین را در زندگی خود پیدا کردید، تأثیر مثبت تمرین یوگا را احساس خواهید کرد حتی در روزهایی که یک تمرین کوتاه دارید یا هرگز تمرین ندارید.

 

آرامش درون با یوگا چگونه میسر می شود؟

دعا کردن در واقع نوعی فکر کردن و تشکر کردن از خداوند است و با دعا کردن می شود رابطه خود را با خداوند مستحکم تر و رابطه قوی را به وجود آوریم و با ارتباط آگاهانه با خداوند می شود به آرامش درونی برسید.

بسیاری از افرادی که زمان های طولانی فقط مشغول به کاری می شوند اما کسی که مراقبه می کند و با دعای سکوت روز خود را اغاز می کند و زمانی از روز را به این کار می پردازد ایمان خود را تقویت می کند و با ذهن هوشیار کار های خود را سریع تر از افراد دیگر انجام می دهد.

گاهی در برهه ای از زندگی امید برای بعضی از افراد در زندگی کم می شود و تنها خواسته آن ها این است که دوباره زندگی با ناشاطی داشته باشند. ای افراد تنها با تغییرات کوچکی در زندگی می توانند دوباره زندگی خود را روی غلتک بیندازند. اولین قدم این است که با تمام وجود آرامش درونی را بخواهید و شرایط زندگی خود را قبول کنید و با خودتان نجنگید، مسائل بی ارزش و مسائلی که باعث از دست رفتن آرامشتان شده است را کنار بگذارید و مشغولیت های ذهنی خودتان را آزاد کنید.

با یوگا میتوانید با تمرینات ذهنی در حال زندگی کنید و حضور ذهن خود را با تکنیک های تنفس های مرتب ذهن را از افکار بیهوده پاک کنید.

 

پیشرفت های ذهنی با یوگا چیست؟

 1.     افت سطح استرس یا نوسانات روحی
 2.     رشد در آگاهی عاطفی یا تعادل در موقعیت های عاطفی
 3.     تغییر در روابط شخصی، عاشقانه و حرفه ای
 4.     افزایش احساس خود یا توانایی زندگی بیشتر در حال حاضر
 5.     افزایش وضوح ذهنی و تاب آوری
 6.     آگاهی عمیق تر از احساسات در بدن یا واکنش های نفس
 7.     توانایی کنترل کیفیت نفس

 


محتوای پیشنهادی: رژیم غذایی سالم


 

آیا در تمرین یوگا ضرری وجود دارد؟

مواردی که مستلزم معکوس کردن بدن یا بخشی از بدن است، بیشترین آسیب و ضرر را در هنگام تمرین یوگا آسانا به همراه دارند. اگر دچار فشار خون بالا، سردردهای میگرنی، گلوکوم، شبکیه جدا شده یا سایر مشکل‌های چشم، مشکل‌های قلبی، سرگیجه و قاعدگی هستید، باید از وارونگی خودداری کنید. موقعیت های مستعد و پیچ خوردگی به شدت منقبض شده و یا به شکم یا لگن فشار می آورد که ممکن است در دوران قاعدگی مضر باشد.

 

فواید یوگا برای زنان باردار چیست؟

فواید یوگا برای کل بدن را نام بردیم اما فواید متعددی برای احساسات، روان، جسم و فواید اجتماعی است. زنان به علت تغییر هورمون های ماهیانه بیشتر از مردان دچار مشکلات مربوط به سلامت و روان می شوند. یکی از فواید یوگا برای زنان باردار، در مسائل مربوط به بارداری و افسردگی پس از بارداری است. یوگا در زمان قبل از بارداری، زمان بارداری و پس از بارداری هم برای مادر و هم برای کودک مفید است زیرا باعث می شود درد خانم ها تسکین یابد.

 

یوگا در زمان بارداری

اگر بارداری شما در حالت خطرناک است برای تمرین یوگا در بارداری ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. در زمان بارداری بدن تغییراتی را می کند که از کنترل خارج است و ممکن است مادران با بدن خود غریبه شوند. یکی از فواید یوگا برای زنان باردار که هم به سلامتی ذهن شما و ارامشتان و هم جنین کمک می کند تا سفرتان را بپذیرید، تمرینات یوگا است.

 

یوگا پس از بارداری

اگر زایمان شما طبیعی باشد پس از 6-7 ماه با مشورت پزشکتان می توانید ورزش های یوگا را از سر بگیرید اما در حالت سزارین باید بیشتر استراحت کنید و زمانی که کاملا زخم هایتان خوب شده باشد پس از مشورت پزشک می توانید به ورزش های یوگا رو بیاورید.

پس از بارداری شما برای کوچک کردن شکمتان می توانید از فواید یوگا استفاده کنید و همچنین فواید یوگا برای پس از زایمان این است که اختلالات لگن که به بارداری مرتبط است را درمان کنید. یکی دیگر از عوارش بارداری که با یوگا می توانید آن را حل کنید افسردگی پس از زایمان است. تمرکز و کنترل ذهن برای شما در این دوران بسیار مفید است.برای اینکه بارداری شادابی را داشته باشید می توانید از تمریات یوگا استفاده کنید.

 

 

امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید و سودمند باشد.

 

در بروز رسانی های بعدی محتوا از سودمندی یوگا خواهیم گفت.با ما همراه باشید.

 

 

نظرات ()

دیدگاه خود را راجع به این مقاله بنویسید